استعلام سوابق برگشتی چک با ارسال شماره به سامانه

استاندارد

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: به زودی ‌گیرنده چک می‌تواند با ارسال شماره منحصر به فرد هر برگه به سامانه استعلامات بانک مرکزی، مشخصات و سابقه چک برگشتی دارنده دسته‌چک را کنترل نماید. مسعود رحیمی در گفت‌وگو با مهر از اقدام جدید بانک مرکزی برای ساماندهی صدور چک‌های بی‌محل و یکپارچه‌سازی ظاهر چک‌های بانکی خبر داد و گفت:

 

گروه بانک و بیمه پاسارگادی

گیرنده چک می‌تواند با ارسال شماره منحصر به فرد هر برگه به سامانه استعلامات بانک مرکزی، مشخصات و سابقه چک برگشتی دارنده دسته‌ چک را کنترل نماید.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: به زودی ‌گیرنده چک می‌تواند با ارسال شماره منحصر به فرد هر برگه به سامانه استعلامات بانک مرکزی، مشخصات و سابقه چک برگشتی دارنده دسته‌چک را کنترل نماید. مسعود رحیمی در گفت‌وگو با مهر از اقدام جدید بانک مرکزی برای ساماندهی صدور چک‌های بی‌محل و یکپارچه‌سازی ظاهر چک‌های بانکی خبر داد و گفت: بانک مرکزی برای افزایش امنیت چک و جلوگیری از صدور چک‌های بلامحل، طرحی را به شورای پول و اعتبار ارائه داده که مصوب هم شده است؛ براساس آن در مرحله اول 6 بانک کشور آن را اجرایی می‌کنند.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: در این طرح مشخصات ظاهری چک، ابعاد، محتوا و موارد نوشتاری یکپارچه شده و وجه تمایز تمامی چک‌های موجود در نظام بانکی تنها لوگوی بانک‌هاست که آن هم با ابعاد مشخص و استاندارد از هم متمایز می‌شوند. وی تصریح کرد: این امر باعث می‌شود که ضریب ارتباط نیروی انسانی کمتر شده و یک‌سری ضرایب امنیتی برگه‌های چک شامل طراحی، امنیت، استفاده از کاغذ و مرکب امنیتی متناسب با استانداردهای روز دنیا لحاظ شده و یک‌سری فیچرهایی که قبلا فقط روی اسکناس و ایران چک داشتیم در مورد چک‌های بانکی و دسته چک نیز رعایت می‌شود.

رحیمی گفت: نکته مهم، بررسی صلاحیت و اهلیت متقاضی دسته چک به صورت کامل و جامع است؛ به خصوص اینکه بررسی صلاحیت به صورت متناوب و متمرکز انجام شده و سابقه عملکردی افراد نیز مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در این میان فرآیند صدور دسته چک به نحوی است که بر خلاف گذشته که امکان شخصی‌سازی و صدور دسته چک از سوی بانک‌ها به صورت مجزا وجود داشت اکنون در شرایطی چک صادر می‌شود که صلاحیت فرد احراز شده و هر چک بارکد منحصر به فرد خود را خواهد داشت که در هر لحظه از زمان صدور تا وصول قابلیت پیگیری دارد. این مقام مسوول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: حتی ‌گیرنده چک قبل از پذیرش آن می‌تواند با ارسال شماره منحصر به فرد(شماره شناسه استعلام) به سامانه استعلامات بانک مرکزی که روی هر برگ چک درج شده، مشخصات فرد دارنده دسته چک را مشاهده کند؛ به این معنا که با ارسال این شماره از طریق ارسال پیامک، تماس تلفنی گویا یا پورتال بانک مرکزی می‌توان هم مشخصات دارنده دسته چک را دید و شائبه چک سرقتی، مفقودی یا دارای امضای جعلی را از بین برد.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ادامه داد: حتی پذیرنده چک می‌تواند پیش از پذیرش نهایی با ارسال این شماره، سابقه مختصری از عملکرد فرد درخصوص چک برگشتی را مشاهده کرده و عملا با این کار، فروشنده کالا و خدمت از مشخصات فرد مطلع شده و مدارک احراز هویت فرد را مشاهده کند تا مطمئن شود که چک متعلق به فرد ارائه ‌دهنده است بنابراین ریسک مبادله کاهش یابد.

وی افزود: درحال حاضر 6 بانک کشور به سامانه صیاد که مرتبط با صدور چک است، پیوسته‌اند و براساس کارگروهی که در بانک مرکزی شکل گرفته و ابلاغیه صادره، مقرر است تا پانزدهم شهریور ماه امسال این طرح در تمامی بانک‌های کشور عملیاتی شود. رحیمی با ارائه توضیحاتی درخصوص چک و مشکلات چک برگشتی خاطرنشان کرد: تعریفی که از چک در قانون وجود دارد صرف‌نظر از مسائل حقوقی، نوشته‌یی است که به موجب آن تمام یا بخشی از وجوهی که فرد نزد بانک دارد، می‌تواند برداشت شده یا به دیگری واگذار شود؛ بر این اساس همانطور که مشخص است، محور این تعریف بدهی است که فرد داشته و با صدور چک می‌خواهد آن را بپردازد؛ ولی اگر موجودی کافی برای نقد کردن آن وجود نداشته باشد، چک بلامحل محاسبه شده و برگشت می‌خورد؛ بنابراین دریافت‌کننده چک و ذی‌نفع آن با مراجعه به بانک چک را برگشت می‌زند.

1 دیدگاه در “استعلام سوابق برگشتی چک با ارسال شماره به سامانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *