غذا خوردن در نیمه‌شب چه تأثیری روی پوست می‌گذارد؟

دیرشام خوردن
استاندارد

دیر شام خوردن یا مصرف تنقلات در نیمه‌شب می‌تواند سبب ابتلای افراد به یکی از مرگبارترین بیماری‌های دنیا شود.

بخش تغذیه و آشپزی پاسارگادی

 

دیرشام خوردن

 

کارشناسان با تحقیق بر روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند خوردن مواد غذایی در ساعت‌های غیرمعمول به‌ویژه اواخر شب می‌تواند سبب ضعیف شدن پوست در مقابل اشعه یو وی (UV) خورشید و زمینه‌ساز ابتلای افراد به سرطان پوست شود.

بر اساس آمارها بیش از ۹۵ درصد علت ابتلای افراد به سرطان پوست اشعه یو وی خورشید است و ازجمله مرگبارترین سرطان‌های ناشی از این اشعه خطرناک می‌توان ملانوما را نام برد.

سرطان ملانوما قابلیت سرایت به سایر اعضای بدن را دارد و درمان آن معمولاً با جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی انجام می‌شود. در صورت تشخیص دیرهنگام بیماری، فرد مبتلا به ملانوما امید به زندگی طولانی ندارد.

کارشناسان با تحقیق بر روی موش‌های آزمایشگاهی و زمان غذا خوردن آن‌ها دریافتند، مصرف تنقلات در ساعت‌های غیرمعمول و دیرهنگام سبب آسیب دیدن بیش از ۱۰ درصد ژن‌های پوستی موش‌ها و نیز تغییر سطح آنزیم‌های مراقبتی از پوست می‌شود.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای محافظت از پوست خود در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید و پیشگیری از ابتلا به سرطان، رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و در ساعت‌های اولیه شب شام خود را صرف و پس از آن از مصرف تنقلات خودداری کنند

کارشناسان هنوز به درستی از یکسان بودن نتیجه این تحقیق بر روی انسان‌ها مطمئن نیستند و اعلام کرده‌اند که نیاز به مطالعات بیشتری است.

بر این اساس کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای محافظت از پوست خود در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید و پیشگیری از ابتلا به سرطان، رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و در ساعت‌های اولیه شب شام خود را صرف و پس از آن از مصرف تنقلات خودداری کنند.

آنزیم XPA نقش بسیار مؤثری درترمیم سلول‌های پوستی دارد و خوردن مواد غذایی در ساعت‌های غیرمعمول باعث کاهش ترشح این آنزیم در بدن می‌شود.

این نخستین بار است که رابطه میان ساعت غذا خوردن و سطح ایمنی پوست مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

در کنار مصرف صحیح مواد غذایی، کارشناسان توصیه می‌کنند افراد در فصل‌های گرم سال حتماً از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود استفاده کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *