افزودن سایدبار به قالب وردپرس

استاندارد

اگر از افرادی هستید که از سیستم مدیریت محتوای قدرتمند وردپرس استفاده می کنید بد نیست این آموزش رو بخونید .

در اینجا قصد داریم به شما یاد بدیم که چطور به قالب های وردپرس خودتون یک ستون یا همون سایدبار پویا اضافه کنید . منظور از سایدبار همون قسمتی هست که معمولا در کناره ی قالب ها ، منوها در اون قرار می گیرند .

شما این نمونه از sidebar ها رو در هر کجای قالبتون می تونید اضافه کنید و پس از اضافه کردن به راحتی از قسمت مدیریتی وردپرس و از منوی نمایش و گزینه ابزارک ها (widgets) می تونید به اون سایدبار ابزارک های دلخواه خودتون رو اضافه کنید .

 

مراحل افزودن سایدبار به قالب وردپرس شما به شکل زیره :

  • – ثبت کردن سایدبار جدید در وردپرس
  • – ایجاد فایل سایدبار جدید
  • – استفاده از سایدبار ساخته شده در مکان دلخواه تم وردپرس

 

ثبت کردن سایدبار جدید در وردپرس

برای ثبت سایدبار فابل functions.php قالب رو باز کنید و کدهای زیر رو بهش اضافه کنید . درست بعد از php?>

 

if ( function_exists('register_sidebar') ) { register_sidebar(array( 'name' => 'My Sidebar', // نامی سایدبار 'id' => 'my-sidebar', // آیدی سایدبار رو در اینجا تعیین کنید 'description' => 'my new sidebar', // توضیحی در مورد این سایدبار 'before_widget' => '<div class="widget">', // کد قبل از هر منو 'after_widget' => '</div>', // کد بعد از هر منو 'before_title' => '<h2 class="widget-title">', // قبل از عنوان منو 'after_title' => '</h2>', // بعد از عنوان منو )); }

 

در بالا ما یک سایدبار جدید با نام My Sidebar و آیدی my-sidebar ثبت کردیم . در واقع به وردپرس نصب شده سایدبار جدید رو می شناسونیم ! این نام ها دلخواه هستند . میتونند شبیه footer-sidebar ، second-sidebar و … باشند .

دقت کنید که قبلا سایدباری با این نام و آیدی در قالبتون نباشه . توضیحات لازم هم در کد داده شده که بر اساس نوع تگ های مورد استفاده در قالبتون می تونید تگ های قبل و بعد از هر منو و عنوان اون رو هم مشخص کنید .
بعد از افزودن این کدها به functions.php سایدبارتون رو به شکل زیر در قسمت مدیریت وردپرس خواهید دید که می تونید به راحتی به این سایدبارتون widget ها و ابزارک هایی که می خواید اضافه کنید :

 

sidebar

 

 

 

 

 

 

ایجاد فایل سایدبار جدید

فایل سایدبار پیشفرض قالب های وردپرس sidebar.php هست . برای ایجاد سایدبار جدید باید نام اون رو شبیه sidebar-xyz.php بزارید . به جای xyz هر چیزی میتونید بزارید . بعدا برای استفاده از سایدبار در قالب از همین نامی که به جای xyz میزارید استفاده میکنیم .
در اینجا ما فایلی رو با نام sidebar-new.php می سازیم و در پوشه اصلی تم قرار میدیم و محتویات اون رو شبیه زیر قرار می دیم :

 

<div id="sidebar"> <?php if (!function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('my-sidebar')): endif; ?> </div>

 

توجه کنید که my-sidebar موجود در خط 3 کد همون آیدی سایدباری هست که ساختیم .

 

 

استفاده از سایدبار ساخته شده

حالا به راحتی در هر کجای قالب خودتون که می خواید سایدبارتون نمایش داده بشه از کد زیر استفاده کنید :

<?php get_sidebar('new'); ?>

 

توجه کنید که اینجا new همون نامیه که ما در آخر فایل سایدبارمون به جای xyz ی که گفته شد قرار دادیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *